Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opatowie

Piknik integracyjny "Bezpieczene Wakacje"

Utworzono dnia 04.07.2017

W dniu 29.06.2017r  na terenie Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku odbył się piknik integracyjny pod nazwą ,, Bezpieczne Wakacje” organizowany dla rodzinnych zastępczych z powiatu opatowskiego oraz wychowanków instytucjonalnej pieczy zastępczej. Piknik został zorganizowany w ramach trwającego od października ubiegłego roku projektu „W Trosce o Rodzinę”, którego realizacja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt ten skierowany jest do osób objętych pieczą zastępczą oraz pełnoletnich wychowanków, którzy opuszczają piecze, jak i wychowanków objętych programem usamodzielnienia w tym instytucjonalną pieczą zastępczą, a także rodzin które sprawują opiekę na tymi wychowankami oraz pracownicy PCPR w Opatowie. Dofinansowanie projektu odbywa się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020 na kwotę 511 382,90 zł w tym ze środków Unii 391 382,90 zł, udział własny pokryty ze środków przeznaczonych na rodziny zastępcze wnosi 120 000,00 zł.

W ramach projektu uczestnicy korzystają m.in. z usług prawnych, psychologicznych    i doradcy zawodowego, dostają również kompleksowe wsparcie socjalne, terapeutyczne, informatyczne ze strony pracowników PCPR. Spotkanie otworzył Starosta Opatowski Bogusław Włodarczyk, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opatowie Katarzyna Ambryszewska oraz koordynator projektu Bucior Aleksandra. Za przygotowanie pikniku odpowiedzialni byli wszyscy pracownicy Powiatowego Centrum  Pomocy Rodzinie w Opatowie bezpośrednio zaangażowani w trwający projekt.

Do udziału w pikniku zostali zaproszeni goście instytucji ściśle współpracujących       z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Opatowie. Podczas imprezy odbywały się sesje edukacyjne dotyczące zachowania bezpieczeństwa podczas wakacji.

Ze strony Powiatowej Komendy Policji w Opatowie została zrealizowana następująca tematyka :

  • ,,Bezpiecznie w sieci”
  • ,,Bezpiecznie na drodze”

Wszystkie osoby uczestniczące w spotkaniu miały możliwość zapoznania się z wyglądem          i sprzętem użytkowanym przez Policję.

Ratownik wodny przedstawił główne zasady bezpieczeństwa nad wodą. Omówił zasady bezpiecznej kąpieli. Zaprezentował podstawowy sprzęt ratownictwa wodnego. Zorganizowane zostały gry i zabawy dla dzieci i młodzieży.

Straż pożarna omówiła tematykę bezpieczeństwa pożarowego w gospodarstwie domowym. Do dyspozycji zgromadzonych gości był wóz strażacki oraz sprzęt gaśniczy. W ramach spotkania odbył się instruktaż udzielania pierwszej pomocy. Każda zainteresowana osoba mogła wypróbować własnych sił na fantomie.

Przedstawiciel Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Opatowie omówiła tematykę ochrony skóry podczas upałów i ekspozycji skóry na słońce. Poruszone zostały również takie tematy jak :

  • Wypoczynek w lesie – ochrona przed kleszczami
  • Uwaga Żmije
  • Zasady bezpiecznego grzybobrania
  • Higiena osobista na obozie
  • Choroby przenoszone drogą pokarmową.

Wszyscy zgromadzeni otrzymali ulotki i broszury informacyjne  dotyczące : HIV i AIDS, zakażenia drogą płciową, przeżyj zdrowo i bezpiecznie swoje wakacje.

Całe spotkanie umilali swoimi występami artystycznymi uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Opatowie.

     Spotkanie odbyło się w otwartej i miłej atmosferze, wspólnej wymianie informacji między organizatorami spotkania, a uczestnikami projektu. Każda z przybyłych rodzin zastępczych oraz młodzież z Placówek Opiekuńczo Wychowawczych otrzymała drobne upominki.

                                                                                        

Przygotował : Bucior Aleksandra

Bezpieczne Wakacje

Utworzono dnia 04.07.2017, 15:18

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2018
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 60

W poprzednim tygodniu: 115

W tym miesiącu: 298

W poprzednim miesiącu: 390

Wszystkich: 9778